Menu

Projekty ochrany přírody

PROJEKT MOŘSKÉ ŽELVY

 

Výsledek obrázku pro mořské želvy logo

Projekt na ochranu mořských želv v Indonésii v hodonínské ZOO odstartoval v lednu roku 2017, kdy se jeho koordinátorka Mgr. Hana Svobodová, která se ochraně těchto ohrožených plazů dlouhodobě věnuje, stala terénním biologem hodonínské ZOO.

Projekt je zaměřen na Indonésii, kde se vyskytuje 6 ze současných 7 druhů mořských želv a kde jsou stále pod velkým tlakem a hrozí jim vyhynutí. Oblast Berau, kde projekt probíhá, tvoří osmé nejdůležitější líhniště karet obrovských na světě. Potravu zde hledají i velmi vzácné, kriticky ohrožené karety pravé. Počty karet obrovských za posledních 70 let v oblasti klesli o více než 90%. Je to hlavně kvůli tomu, že lidé ze zdejších ostrůvků stále vybírají čerstvě nakladená želví vejce a prodávají je do restaurací na jídlo. Do restaurací, kde jedí i turisti. Turistům jsou nabízeny i náramky z želvoviny = z krunýřů kriticky ohrožených karet pravých. Prodej želvoviny i želvích vajec je bohužel celosvětový, nejen indonéský problém, potkáte se s ním téměř bez výjimky ve všech tropických zemích a nejblíže snad v Evropany hojně navštěvovaném Egyptě, všude je to ilegální. Sami se můžete rozhodnout, zda přispějete k dalšímu ničení populací želv či raději k jejich ochraně – koupit či nekoupit – turisté mají velkou moc, pokud nebude poptávka, nebude časem ani nabídka ilegálních produktů ze vzácných mořských zvířat. Indonéská ochranářská organizace Konservasi Biota Laut Berau v oblasti chrání 2 ostrovy proti zlodějům želvích vajec. Věříme, že dlouhodobá ochrana území záleží především na místních lidech a změně jejich postoje k přírodě. Proto pořádáme workshopy, kde se lidé učí vyrábět suvenýry z udržitelných materiálů například z kokosových ořechů a ne ze želvoviny, ochranáři se kromě přímé ochrany želv na ostrovech věnují i vzdělávání, chodí často do školek a škol a ukazují dětem a studentům krásu moře a neobyčejné organismy, které v něm žijí, ale i to, jak jim lze pomoci. Je obtížné změnit myšlení dospělých, ale budoucnost patří dětem a ty, doufáme, se budou o své moře starat a vážit si ho.

 

 

Cíle projektu:

Hlavním cílem projektu je pomoci zefektivnit ochranu mořských želv a redukovat nelegální prodej produktů z želv (masa a vajec určených ke konzumaci a želvoviny, z níž se vyrábějí především šperky).

V Indonésii:

* přímá ochrana želv na líhních plážích

Společně s místními ochranáři se snažíme o efektivní přímou ochranu karet obrovských na jejich líhních plážích. Oblast Berau na severovýchodním Borneu je 8. největším líhništěm karet obrovských na světě. Bohužel ani tato výjimečná důležitost místo nechrání před nelegálním sběrem želvích vajec a jejich prodejem ke konzumaci. Zaměstnanci svou činností na ostrovech Bilang-bilangan a Mataha efektivně chrání 50% líhních pláží v oblasti a dlouhodobě se snaží pod svou ochranu získat i zbylé líhní pláže na dalších ostrovech.

* vzdělávání

Věnujeme se také vzdělávání místních. Věřím, že velké změny začínají od nejmenších, a tak chodíme do příbřežních škol, vyučujeme děti angličtinu, povídáme a hrajeme si s nimi o želvách (pexeso, desková hra), sbíráme společně s nimi odpadky

z pláží a snažíme se je naučit šetrnému životnímu stylu. Věřím, že pokud si děti budou s želvami hrát, budou se o nich chtít časem i něco dozvědět a v budoucnu se budou snažit jednat tak, aby nepřispívali k jejich ubývání.

* rozvoj komunit místních obyvatel

Snažíme se učit místní obyvatele žít šetrně k přírodě. Velikým problémem je, že zabíjejí kriticky ohrožené karety pravé, aby z jejich krunýřů udělali náramky, ty prodávají turistům. Učíme místní vyrábět suvenýry z udržitelných materiálů, například z kokosových ořechů a ne ze želvoviny.

V České Republice:

* Zvyšování informovanosti o problémech mořských želv Pracujeme na zvýšení informovanosti veřejnosti o situaci mořských želv, o příčinách ohrožení těchto vzácných plazů a o možnostech minimalizace negativních vlivů jednotlivce (zejména návštěvníka tropických oblastí) na ubývání populací těchto zvířat (např. NEjezením želvích vajíček, NEkupováním produktů z želvoviny atd.).

* Získávání financí pro realizaci aktivit projektu v Indonésii

Více informací o projektu najdete na www.morskezelvy.cz postup projektu můžete sledovat v pravidelných reportech zveřejněných na: 

http://www.morskezelvy.cz/o-projektu/zpravodaj-2015/

 

 

VIDEO              

O situaci mořských želv a možnostech jak jim lze pomoci