Menu

Týden vyhubených zvířat 27. 10. - 2. 11. 2021

Během 20. století nastalo tzv. šesté vymírání druhů. Jeho příčinou tentokrát není žádná přírodní katastrofa – ale člověk.

Lidé způsobují vymírání živočišných druhů tisíckrát rychleji, než stačí nové druhy vznikat. Je to jasně patrné například na ptácích. Pokud by nebylo člověka, planeta Země by přišla o jeden ptačí druh přibližně jednou za 1000 let. Ve skutečnosti jen za posledních 500 let vyhynulo nejméně 150 druhů ptáků.

Za většinu vyhynutí mohou změny životního prostředí, které člověk svými zásahy do přírody způsobuje. Celou řadu zvířat ale lidstvo vyhubilo aktivně – ulovilo všechny zbývající exempláře těchto zvířat.

V týdnu od 27. 10. do 2. 11. si v zoo připomeneme vyhubená zvířata. Mezi ně patří například vakovlk tasmánský, holub stěhovavý, alka velká, zebra kvaga, pes bojovný, levhart zanzibarský, tuleň karibský, papoušek karolinský, koroun bezzubý, říční delfín Baiji, tygr balijský a jávský, tygr kaspický a další. V areálu zoo bude k vidění hřbitov vyhubených zvířat. Nebude chybět ani kvíz o ceny. V pondělí 1. 11. v 15:00 proběhne v zoo komentovaná procházka za ohroženými druhy.