Zoo má další chovatelský success. Tygrům Raje a Igorovi se narodili dva tygří kluci

Zoo má další chovatelský success. Tygrům Raje a Igorovi se narodili dva tygří kluci

Po arovi zelenokřídlém a vlku hřivnatém se Zoo Hodonín může pochlubit dalším chovatelským úspěchem. Už v těchto dnech totiž svým návštěvníkům představí mláďata zvířete, které má ve svém logu, tygra ussurijského. Dva kluci největší a také nejkrásnější velké kočky na světě se narodili už v neděli jednatřicátého května. Protože však šlo o první odchov předloni nově sestaveného rodičovského páru, bylo nutno jak samotným mláďatům, tak matce zajistit potřebný klid. I díky tomu se odchov vyvíjí natolik zdárně, že zoo mláďata může už ukázat.

„Je to náš další chovatelský úspěch během posledního půldruhého roku. V případě tygřích mláďat jde skutečně o mimořádnou událost, protože naposledy se v Zoo Hodonín tygřata narodila v roce dva tisíce jedna, tedy před čtrnácti lety,“ řekl ředitel zoo Martin Krug.

Od té doby odchovům tygrů nepřály podmínky. Až do roku 2008 totiž zoo měla v držení tygřici Sumi, která žila společně se svým synem Amurem, a tak právě kvůli příbuzenskému vztahu odchovy nebyly možné. Když pak Sumi uhynula a v Hodoníně deponovaný Amur se vrátil ke svému majiteli, zoo tehdy náhradou získala osmiletého samce Timura. Toho však kvůli tomu, že v jeho těle částečně kolovala krev tygra sumaterského, koordinátor Ussurijců vyřadil z chovu. Situace se změnila až koncem roku 2012 příchodem tehdy pětileté Raji z německé Hoyerswerdy, za níž o tři měsíce později z francouzského Zooparku v Amnéville přicestoval tříletý krasavec Igor.

„Zvířata byla zpočátku oddělena, aby si na sebe, nejdřív čichově, později vizuálně, postupně zvykala. Když jsme je po pár měsících spojili, obešlo se to bez problémů. To byl velký příslib toho, že by si mladý pár mohl rozumět a také odchovávat. Nyní se to skutečně podařilo,“ má radost zoolog Jiří Ingr.

Dva tygří kluci jsou od počátku vitální a dobře přibývají na váze. Také Raja, která s odchovy dosud zkušenost neměla, je dobrou matkou. „Se svými kluky leží v porodním boxu, odkud je všechny tři můžeme sledovat a kontrolovat, a pečlivě se o ně stará. Mláďata jsou tak v pohodě. Dnes už mají otevřené oči, a mohou tak sledovat a prohledávat blízké okolí. Těší nás, že jde o přirozený odchov, do něhož nemusíme nijak zasahovat,“ pochvaluje si i chovatel Martin Dubšík.

Také on spolu se svými kolegy má na úspěšném odchovu svůj díl. To, zda se zvířata budou pářit a poté odchovávat, záleží totiž z valné části i na péči o ně. Proto vedení zoo i chovatelé dělají vše pro to, aby zvířata byla v čistotě a dobré psychické i fyzické kondici. „Vyžaduje to komplexní přístup, počínaje krmením, kdy tygrům podáváme jak hovězí tak vepřové maso, několik druhů ryb, občas i drůbež a králíky. To vše doplňujeme minerály a vitaminy. Dbáme i na to, aby se samice neodvápnila,“ říká zoolog a dodává, že zvířata mají i potřebný komfort. Ve výběhu mají k dispozici skálu s vodopádem, četná zákoutí, stromy a také bazén, v němž se mohou koupat a chytat ryby. K jejich pohodě slouží i enrichment, tedy činnost, jež vede k zachování přirozených pudů zvířat. „Díky tomu všemu se zvířata cítí dobře a pak se daří i odchovům,“ poznamenává zoolog.

Samec Igor nyní žije odděleně a tak to zůstane do chvíle, než mláďata dospějí. Pak koordinátor rozhodne o tom, do které zoo z Hodonína poputují. „Spojit samici s mláďaty se samcem není možné, protože ten by s největší pravděpodobností své potomky zabil. Chtěl by se pářit a je by považoval za překážku. Ostatně tygr je samotářské zvíře, se samicí se schází právě jen kvůli páření. O mláďata se tak stará pouze samice,“ doplnil ředitel zoo informace týkající se radostné události, která vyvrcholí srpnovým křtem mláďat. 

Bohuna Mikulicová