Lamí kluk bílé barvy už má jméno. Pokřtili ho tři sympaťáci z Amfory

Boris Amfora. Takové jméno dostalo při nedělním křtu mládě lamy krotké, jež se narodilo v hodonínské zoo mámě Nancy na jaře letošního roku. Kmotry měl hned tři, a ne ledajaké. Poté co dal plichtu 3 : 3 v přátelském fotbalovém zápase s hodonínskou Starou gardou na sousedním stadionu U Červených domků, pražský klub Amfora vyslal do zoo tři své zástupce, aby nad malým lamím krasavcem bílé barvy převzali patronát.  Parta přátelských jihoamerických zvířat ve výběhu a početní návštěvníci kolem něj už na kmotrovskou trojici – prezidenta Amfory Petra Salavu, herce Jana Čenského a zpěváka Stanislava  Hložka – netrpělivě čekali.

„Potenciální kmotři většinou mívají zájem o taková atraktivní zvířata, jako jsou slon či tygr. Nás ale těší, že nám zoo vybrala zvíře sice obyčejnější, ale zato kamarádské a kontaktní. A protože jde o lamu krotkou, náš tým ke kmotrovství vybral krotkého zpěváka, krotkého herce a krotkého prezidenta,“ zavtipkoval hned úvodem Petr Salava. Ten také řediteli zoo Martinu Krugovi předal šek na finanční obnos určený pro chov lamího kluka a nádavkem i knihu S míčem kolem světa aneb Mr. President. Pozadu nezůstal ani šéf zoo. Ten sympatickému prezidentu Amfory dal zdobný adopční certifikát a dárek měl i pro další dva kmotry: kytičku z ptačích per a zoubek žraloka černoploutvého.

To už se ale mikrofonu ujal stále populární zpěvák a s energií mladíka k radosti publika vystříhl jeden ze svých hitů – V pohodě. Ještě nedozpíval, a k hrazení už se blížil malý Boris Amfora a za ním celá lamí suita – dámy Nancy, Sněhula a Julča, samec Laki i nevlastní Borisovy sestry Bětka a Bára, doprovázené chovateli nesoucími dorty ze zeleninových pochoutek.  

„Přiznám se, že mám před zvířaty v zoo respekt, ale když jsem viděl, jak jsou lamy přátelské, tak jsem zatoužil se k nim přiblížit,“ řekl Stanislav Hložek, který následován svými dvěma kolegy přeskočil hrazení, aby pak kmotrovská trojka lamy zeleninovými dorty sama pohostila. V tu chvíli jako kluk zářil i Jan Čenský, jenž se návštěvou hodonínské zoo stal dvojnásobným kmotrem.

„Ve Dvoře Králové jsem si adoptoval fosu madagaskarskou. Teď jsem kmotrem podruhé a moc si toho považuji,“ řekl oblíbený herec, který diváky pobavil i dvěma „zvířecími“ vtipy.  Na závěr malé slavnosti, kultivovaně a vtipně moderované Petrem Hruškou ze spřátelené organizace TEZA, přišel ke slovu ještě zvířátky rozdováděný zpěvák s dalším trhákem – Má bílá královno. „Bylo to moci milé,“ bylo nejčastěji slyšet mezi rozcházejícími se návštěvníky. 

Bohuna Mikulicová