❗ V pondělí 2. října 2023 bude Zoo Hodonín z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Upozornění

Zoologická zahrada Hodonín upozorňuje návštěvníky, že v pondělí 2. října 2023 bude pro veřejnost z technických důvodů uzavřena.

Provozní doba během následné rekonstrukce vstupního areálu zůstane zachována denně v obvyklých časech.

Děkujeme za pochopení.

Tygříci v hodonínské zoo už mají jména. O Dni zvířat je pokřtil zpěvák Martin Harich

Tygříci v hodonínské zoo už mají jména. O Dni zvířat je pokřtil zpěvák Martin Harich

Obzvláště pro dvojici malých tygříků v hodonínské zoo bylo slavnostní minulé nedělní odpoledne. Světový den zvířat, který 4. října zahrada slavila, tentokrát patřil z velké části právě jim. V tygřím stylu se nesla i většina aktivit, jež byly na tento den připraveny. Tygříka na tvář si mohli hned na vstupu do zoo zájemci nechat namalovat od žáků výtvarného oboru ZUŠ pod vedením učitelky Kateřiny Cyprisové, kousek opodál se zase zúčastnili tygřího happeningu, jejž připravil pedagog SŠPU Petr Bulava. Tygří ladění tentokrát měla i dětská zoosoutěž, kdy odměnou byly tygří butonky.

To vše předcházelo slavnostnímu křtu tygřích kluků, kteří se narodili ještě coby májová koťátka tygřici Raje a tygru Igorovi posledního května. „Jde o skutečně mimořádnou událost, protože naposledy se tygřími mláďaty mohla zoo pochlubit před čtrnácti lety,“ odpověděl na otázku moderátora Petra Fridricha, čím je letošní tygří odchov zajímavý, ředitel zoo Martin Krug. Ten pak také předal diplomy a dárky vítězům dvou vyhlášených soutěží (její výsledky níže) a pak už přišel ke slovu, ale zvláště ke zpěvu, oblíbený slovenský zpěvák Martin Harich.

„V květnu jsem přijel do této krásné zoo zazpívat handicapovaným dětem na akci Dreamnight. Navázal jsem tu přátelství, které se ještě prohloubilo, když jsem zahradu o měsíc později navštívil se svou sestrou a několika přáteli. Tehdy jsem se také poprvé setkal s tygříky, kteří mě zcela okouzlili. Proto když jsem dostal nabídku stát se jejich kmotrem, ani na chvilku jsem nezaváhal,“ řekl sympatický zpěvák, který poté co zazpíval první ze tří písniček svého repertoáru, před početnými návštěvníky otevřel šampaňské, jímž symbolicky pokropil tygřího plyšáka, a poté si s ředitelem zoo a chovatelem velkých koček Martinem Dubšíkem připil na zdraví kocouřího dua.

A jaká dostali tygří kluci jména? Ta vybíraly samy děti ve vyhlášené soutěži. Jak je přečetl Petr Fridrich, byl mezi nimi třeba Lek a Flek, Hugo a Filip, Ťapka a Puňtík, Packa a Ocásek, Proužek a Drápek… “Odborné porotě se líbily všechny návrhy, ale zvažovala také fakt, že z roztomilých tygříků jednou vyrostou pořádné šelmy, a proto zvítězila jména, která navrhla Eliška Polášková – Šér Chán a Radža,“ poskytl publiku tu nejdůležitější informaci slavnostního odpoledne moderátor. Zatímco přihlížejícím návštěvníkům se dostalo křtinových tvarohových koláčků, oba Martinové – zpěvák a chovatel – se odebrali do zázemí pavilonu koček, společně uchopili obrovskou kýtu a zanesli ji tygříkům do výběhu. Ten pak rychle opustili, aby na hostinu mohli pozvat i jejich mámu. Zpěvákovou oblíbenou písní Chocolate slavnostní ceremonie skončila.

Protože však zoo neslavila jen Den zvířat, ale také Den zdraví, návštěvníci si na jednom ze stanovišť mohli zkusit sestavit zdravý zvířecí jídelníček, na dalším zhlédnout výstavu hub s mykologickou poradnou Václava Koplíka a výstavu fotografií hub Ladislava Špety nebo si nechat změřit krevní tlak či množství tuku v krvi.

Bohuna Mikulicová

Výsledky vyhlášených soutěží:

V první kategorii do 10 let se soutěže zúčastnily děti ze tří mateřských škol. Umístily se takto:

1. místo – Kopretinky MŠ Žižkova Hodonín
2. místo – Tulipánci MŠ Žižkova Hodonín a MŠ U Splavu Břeclav
3. místo – Světlušky MŠ Sídlištní 2

Vítězové obdrželi diplom a výukový program ve Vzdělávacím centru podle vlastního výběru.

V soutěži o nejkrásnější jméno pro tygříky zvítězila Eliška Polášková z Hodonína se jmény Šér Chán a Radža. Odměnou dostala diplom, celoroční permanentku do zoo a plyšového tygříka.