Ve stádečku přímorožců šavlorohých skotačí teprve týdenní holka Ala

Ve stádečku přímorožců šavlorohých skotačí teprve týdenní holka Ala

Ještě neskončil ani první měsíc nového roku, a Zoo Hodonín přivítala první letošní mládě. Stala se jím holka Ala, která se narodila v noci ze 24. na 25. ledna u vzácných přímorožců šavlorohých.

„V rajonu na jižní straně zahrady jsem ten den zaskakovala, a zrovna měla štěstí. Ráno jsem v ubikaci přímorožců objevila už narozené zdravé mládě,“ říká s radostí chovatelka Alena Pavlovičová, po níž byla přímorožčí holka pojmenována.

Naposledy měli u přímorožců radostnou událost před dvěma lety. Loni si pár dal pauzu, protože ve čtyřčlenném stádečku setrvávalo mládě z předchozího roku, a samec tak musel být od něj i dvou dospělých samic izolovaný. „Bylo to proto, aby mláděti nebo samici neublížil. Občas jej chytne agresivní nálada a své soukmenovkyně napadá. K dalšímu páření tak mohlo dojít až loni v květnu, kdy již odrostlé mládě odešlo do Košic. V tu chvíli dospělí jedinci zase mohli být spolu,“ vysvětlila zooložka Lenka Štursová, podle níž k opětovné izolaci samce došlo, až když byla samice ve vysokém stadiu březosti.

Podle Aleny Pavlovičové malá Ala zažívá přirozený odchov, kdy s chutí pije mléko od matky, jež se o ni velmi dobře stará. „Malá dobře vychází i se svou tetou, s níž spolu s matkou sdílí ubikaci. A stranou nezůstává ani její táta. Je hezké pozorovat, jak na sebe vzájemně nakukují přes hrazení, jak jsou na sebe zvědaví,“ popisuje chovatelka.  

Přímorožec  šavlorohý, je chráněné zvíře, kterému v přírodě hrozí vyhynutí. Na vině jsou především pytláci, jimž se líbí více než metr dlouhé, šavlovitě zahnuté rohy přímorožců. Zajímavé u těchto typicky pouštních zvířat je, že vydrží až týdny bez vody. V přírodě však dokáží na mnoho kilometrů vytušit pramen, a stádo vedené samcem k němu po dlouhém putování také neomylně dospěje. „Přímorožci umějí s přijatou vodou velmi dobře hospodařit a dovedou ji maximálně vytěžit ze skromné potravy,“ doplňuje Lenka Štursová. 

text i foto Bohuna Mikulicová