❗ V pondělí 2. října 2023 bude Zoo Hodonín z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Upozornění

Zoologická zahrada Hodonín upozorňuje návštěvníky, že v pondělí 2. října 2023 bude pro veřejnost z technických důvodů uzavřena.

Provozní doba během následné rekonstrukce vstupního areálu zůstane zachována denně v obvyklých časech.

Děkujeme za pochopení.

Co dělat v případě nálezu ptačího mláděte

Co dělat v případě nálezu ptačího mláděte

S přicházejícím jarem můžeme v přírodě, ale i ve městě, narazit  na takzvaně opuštěná mláďata. Co s takovým opeřencem a jak mu můžeme pomoci, abychom nenapáchali více škody, nežli užitku?

Mnoho mláďat ptáků opouští hnízdo ještě před dosažením plné vzletnosti a rozptýlí se v blízkém okolí hnízda. Mladí pěvci se učí létat i několik dní. Mláďata povětšinou poskakují poblíž hnízda po zemi a snaží se vzlétnout, někdy posedávají v keřích či na stromech. Taková mláďata pak bývají mylně považována za opuštěná nebo za vypadlá z hnízda. V tomto případě zásah člověka není na místě, mládě nechte v klidu. Rodiče malého opeřence jsou nejspíše někde poblíž a stále jej dokrmují. Při nálezu ptáčete se především vyvarujte toho, abyste ho brali domů. Starání se o ptačí mládě je náročné a nejlépe to jednoznačně umí jeho rodiče. Jinak patří jejich odchov do odborných rukou stanic pro zraněné živočichy, radí Česká ornitologická společnost.

„Nejbližší záchranná stanice je pak v Buchlovicích a Rajhradě nebo v Brně. Bohužel v současné době  nemůže zoo Hodonín přijímat zraněné živočichy. Činnost stanice v naší zoo byla dočasně pozastavena, protože přestala odpovídat předepsaným potřebám a nárokům, které jsou na takováto zařízení kladeny,“ řekl zoolog hodonínské zoo Jiří Ingr.

V případě, že není okamžitě možné kontaktovat záchrannou stanici, promoklé mládě nejdříve osušte a dejte ho do krabice vystlané toaletním papírem, papírovými ubrousky či kapesníky nebo senem a nechte ho na teplém a klidné místě. Nikdy nepoužívejte čerstvou trávu, hobliny, piliny a vatu.  

Iva Uhrová