První mláďata plameňáků růžových v hodonínské zoo

Hodonínská zoo chová plameňáky růžové od roku 2009, přesto, že se někteří z nich pokoušeli  hnízdit již v předešlých letech, první dvě mláďata se úspěšně vylíhla až letos.

„V prvních letech byly s hnízděním problémy, ptáci byli příliš mladí a neměli potřebné zkušenosti. Ke správnému rodičovství tak museli dospět. K úspěšnému hnízdění mohly také přispět změny druhů a dávek krmiva, ke kterým jsme letos přistoupili. Možná také technické úpravy a větší množství hnízdního materiálu. Plameňáci si totiž v přírodě staví kuželovité, až půl metru vysoké hnízdo z bláta“, upřesňuje zoolog Jiří Ingr.

Na dobu rozmnožování vytváří plameňáci monogamní páry. Samice snáší jedno vejce, ze kterého se mládě líhne asi po měsíci. Mláďata jsou nejdříve pokryta šedobílým prachovým peřím a na rozdíl od dospělých mají krátké nohy i krk a rovný zobáček. Intenzivní oranžovorůžové zbarvení získají až v průběhu druhého roku života. „Rodiče se o své první potomky vzorně starají, první měsíce je budou  krmit speciálním rosolovitým výměškem ze zažívacího ústrojí. Poté začnou mladí plameňáci přijímat potravu a tím postupně získají i své typické zabarvení, které je způsobeno přírodními barvivy obsaženými v potravě.  Konkrétně karotenoidovými pigmenty, který obsahují některé řasy a prostřednictvím korýšů se dostávají do těla plameňáků“,  vysvětluje ošetřovatelka Jana Vargová.

Plameňáci žijí v přírodě ve velkých koloniích, některé mohou čítat až několik desítek tisíc kusů. Hejno plameňáků v hodonínské zoo aktuálně čítá celkem 24 dospělých jedinců. Vedení zoo uvažuje do budoucna o možnosti rozšíření chovu také o plameňáky kubánské, kteří jsou blízcí příbuzní plameňáků růžových, jejich zbarvení je však sytě růžové až do červena.