❗ V pondělí 2. října 2023 bude Zoo Hodonín z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Upozornění

Zoologická zahrada Hodonín upozorňuje návštěvníky, že v pondělí 2. října 2023 bude pro veřejnost z technických důvodů uzavřena.

Provozní doba během následné rekonstrukce vstupního areálu zůstane zachována denně v obvyklých časech.

Děkujeme za pochopení.

Tygřice Raja v hodonínské zoo přivedla na svět čtyřčata

Tygřice Raja v hodonínské zoo přivedla na svět čtyřčata

Dalším chovatelským úspěchem se v těchto dnech může pochlubit hodonínská zoo. S rozdílem jen několika dnů po dvou letech opět zazářila samice tygra ussurijského Raja, když na svět přivedla hned čtyři rozkošná tygřata. Zatímco před oněmi dvěma lety porodila dva kluky, tentokrát se třemi kocourky spatřila světlo světa i jedna kočka.  „Všechna koťata i s matkou jsou v pořádku. Mláďata dobře přibývají na váze a jsou velice čilá. Také jejich máma je v pohodě a vzorně se o své potomky stará,“ konstatuje s uspokojením zoolog Jiří Ingr. Ten jí také upravil krmnou dávku, aby měla nejen pro sebe, ale také pro mláďata dostatek potřebných živin. „Bude je ještě nějaký čas, v řádu týdnů, kojit, než postupně přejdou na tuhou stravu,“ sděluje zoolog.

Z tygřího nadělení má velkou radost i ředitel zoo Martin Krug, i když se o nich zmiňuje zatím  rezervovaně. „První dva až tři měsíce bývají u mláďat kritická. V této době jsou více ohrožena nemocemi a určitým rizikem může být také stres matky. Věříme však, že se odchov dosud vitálních mláďat vydaří,“ říká ředitel zoo, který současně nabádá návštěvníky, aby byli při průchodu pavilonem šelem ohleduplní. „Zatímco samec Igor musí být v izolaci, mláďata jsou prozatím spolu s matkou ve vnitřní ubikaci se zakrytým sklem. K vidění budou, doufejme, ke konci července,“ uvádí ředitel a současně dodává, že v Zoo Hodonín jde patrně o poslední odchov tygra ussurijského. „Do budoucna bychom chtěli tento druh vyměnit za teplomilného tygra sumaterského nebo indického,“ prozrazuje své záměry šéf zoo. 

Tygr ussurijský je největší a také patrně nejkrásnější kočkovitou šelmou. Patří ke kriticky ohroženým živočišným druhům – soudí se, že v zajetí jich žije více než ve volné přírodě. Dnes desetiletá samice Raja přišla do Hodonína na sklonku roku 2012 z německé Hoyerswerdy a její partner, sedmiletý Igor, dorazil na jaře roku 2013 z francouzského Zooparku v Amnéville. Pár s čistou krevní linií podléhá evropskému koordinátoru chovu tohoto druhu. Ten také rozhodne, kam poputují mláďata po dosažení dospělosti. Například jedno z předloňských mláďat, tygřík Radža, našel nový domov v pražské zoo, zatímco Šér Chán si to namířil do německého Kolína nad Rýnem. Čtyřčata se tygrům v hodonínské zoo naposledy narodila v roce 2000, jedno z nich však časem uhynulo. Patrony tehdy zbylých trojčat se stali příslušníci 313. tygří letky bojových vrtulníků v Přerově. 

Text a foto Bohuna Mikulicová