❗ V pondělí 2. října 2023 bude Zoo Hodonín z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Upozornění

Zoologická zahrada Hodonín upozorňuje návštěvníky, že v pondělí 2. října 2023 bude pro veřejnost z technických důvodů uzavřena.

Provozní doba během následné rekonstrukce vstupního areálu zůstane zachována denně v obvyklých časech.

Děkujeme za pochopení.

V zoo je po roce otevřen pavilon ptactva

V zoo je po roce otevřen pavilon ptactva

Nová návštěvnická sezóna, která je každoročně v Zoo Hodonín zahájena oslavou Mezinárodního dne ptactva začátkem měsíce dubna, byla letos výjimečná. Po více než roce, během kterého probíhala postupná rozsáhlá rekonstrukce pavilonu ptactva, byla tato budova opět otevřena veřejnosti.

Slavnostní otevření pavilonu proběhlo v neděli 7. dubna. Jakých proměn se pavilon, který již nějaký čas nevyhovoval moderním požadavkům na chov zvířat, dočkal popisuje zootechnik Jiří Ingr: „První zásadní změnou bylo snížení počtu expozic pro návštěvníky. Důvodem byl chybějící prostor, kde by mohli chovatelé například odstavovat mláďata či držet ptáky v izolaci. Proto byla původní chodba pro návštěvníky zkrácena a ze čtyř posledních expozic bylo vytvořeno chovatelské zázemí, kam se návštěvníci již nedostanou.“

Pavilon postavený v první polovině devadesátých let byl návštěvníkům po celý loňský rok uzavřen a všichni ptáci byli přesunuti buď do jiných prostor v rámci zahrady, nebo do jiných chovatelských zařízení. „Vnitřní vzhled ubikací se také velmi radikálně změnil. Původní obložení podlah a stěn kachličkovými obklady nahradila nově vybudovaná umělá skála s umělými rostlinami. Čelo expozice tvořila skleněná výloha, do které ptáci často naráželi, a představovala tak dlouhodobý problém. Proto byla při rekonstrukci nahrazena velmi pevnými a kvalitními nerezovými sítěmi,“ upřesňuje Jiří Ingr a dodává, že velkou část této rekonstrukce zvládli pracovníci technického úseku vlastními silami.

Po rekonstrukci vzniklo v pavilonu celkem šest nových expozic, z nichž každá je vytvořena a uzpůsobená přesně pro daný ptačí druh, který zde bude chován. „Do nových expozic jsme umístili nové ptačí druhy, pár arassariů hnědouchých a arassariů rudokostřecových, a dále pár arů kaninda, které jsme získali od soukromého chovatele výměnou za ary zelené,“ představuje nová zvířata chovatelka ptactva Jana Vargová. Z dalších druhů návštěvníci mohou vidět papoušky různobarvé, ledňáky a mnohé další.

Arassari hnědouchý v nové expozici
Arassari rudokostřecový v nové expozici