❗ V pondělí 2. října 2023 bude Zoo Hodonín z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Upozornění

Zoologická zahrada Hodonín upozorňuje návštěvníky, že v pondělí 2. října 2023 bude pro veřejnost z technických důvodů uzavřena.

Provozní doba během následné rekonstrukce vstupního areálu zůstane zachována denně v obvyklých časech.

Děkujeme za pochopení.

Novinky ze zoo

Pracovníci Zoologické zahrady Hodonín se v sobotu 10. srpna rozhodně nenudili.  V plánu měli odchyt a následný transport samice gibona lar (Hylobates lar) a dále broušení zubů samice velblouda dvouhrbého (Camelus bactrianus). Toto vše se stihlo v dopoledních hodinách. Odpoledne přišla navíc zpráva o úhynu medvědice malajské (Helarctos malayanus).

Chovatelé přišli do zaměstnání již před šestou hodinou ranní, aby včas odchytili samici gibona lar a připravili ji k transportu do jejího nového domova. V rámci Evropského záchranného programu (EEP) byla totiž dohodnuta výměna samice, která je v hodonínské zahradě již od roku 2005, za mladý pár gibona lar s mládětem ze zoo v Saint Martin la Plaine ve Francii. „Transport jsme plánovali několik týdnů předem a předcházela mu komunikace s koordinátorem chovu tohoto druhu a dále s francouzskou zoo, kam má nyní gibonka namířeno,“ upřesňuje zooložka Lenka Štursová a dodává, že nově získaný pár s mládětem dorazí do hodonínské zoo, jakmile bude pro ně zrekonstruovaná ubikace.

Dalším plánovaným zákrokem sobotního dopoledne bylo broušení chrupu velbloudice dvouhrbé, která měla již několik dnů problémy s přijímáním potravy kvůli přerostlým zubům. „K tomuto zákroku jsme u velblouda přistoupili poprvé, nikdy v minulosti to u našich velbloudů nebylo zapotřebí,“ vysvětluje zooložka Zdenka Vavrysová a doplňuje, že ke zbroušení byl povolán zkušený podkovář, který tyto zákroky běžně provádí u koní.

Třetí sobotní zpráva ze zoo není radostná, ale patří k životu. V odpoledních hodinách uhynula dvaatřicetiletá medvědice malajská, která přišla do Zoo Hodonín v roce 2008 na dožití. Původně pocházela z divoké přírody Vietnamu a její narození je odhadováno na rok 1987. „V dopoledních hodinách dostala ještě dávku ovoce, po obědě jsem ji již našel uhynulou,“ uvádí chovatel šelem Jiří Hlásenský. V zajetí se tento druh medvěda dožívá okolo 28 let, v přírodě ještě méně.