Zoo opustili tři jedinci tygrů ussurijských

Ve výběhu u tygrů ussurijských v hodonínské zoo nastaly tento týden velké změny. Z tygřích čtyřčat, která se v Hodoníně narodila 6. 6. 2017, zůstává v zoo pouze samice. Zbývající tři mladí samci zamířili na doporučení koordinátora chovu tohoto druhu do belgické zoologické zahrady Pairi Daiza. Tam je v úterý předali jejich novým chovatelům dva pracovníci hodonínské zoo.

V pondělí 2. 12. 2019 v odpoledních hodinách naložili zaměstnanci zoologického i technického úseku zoo všechny tři samce do přepravních beden. Dva zkušení pracovníci se s nimi následně vydali nákladním autem na 1200 kilometrů dlouhou cestu, která trvala 19 hodin. „Cesta proběhla bez větších komplikací, několikrát jsme zastavili, abychom zkontrolovali stav zvířat, a v úterý v poledne jsme dorazili na místo,“ popisuje cestu zootechnik ze Zoo Hodonín Jiří Ingr.

Vyložení zvířat také proběhlo hladce. „Původní plán, umístit každého tygra zvlášť do samostatné ubikace, aby měli vzájemný vizuální kontakt a mohli si na nové prostředí postupně zvyknout, jsme nakonec přehodnotili, protože jeden z tygrů nechtěl opustit přepravní bednu. Proto jsme k němu připojili druhého samce, aby získal jistotu,“ upřesňuje Jiří Hlásenský, chovatel šelem ze Zoo Hodonín, a dodává, že tygři mají v Pairi Daiza zcela nový výběh, který je několikanásobně větší, než na jaký jsou samci zvyklí z hodonínské zoo. V novém výběhu je i obrovský příkop s vodou a mnoho expozic. Tentýž výběh budou tygři sdílet ještě se dvěma dalšími dospělými samci stejného druhu i stáří, kteří míří do Belgie z portugalské zoo.

V hodonínské zoo nyní zůstávají kromě mladé tygřice také rodiče čtyřčat, dvanáctiletá samice, která přišla do Hodonína na sklonku roku 2012 z německé Hoyerswerdy, a její partner, devítiletý samec, který dorazil na jaře roku 2013 z francouzského Zooparku v Amnéville. Tygr ussurijský je největší kočkovitou šelmou a patří ke kriticky ohroženým živočišným druhům.