❗ V pondělí 2. října 2023 bude Zoo Hodonín z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Upozornění

Zoologická zahrada Hodonín upozorňuje návštěvníky, že v pondělí 2. října 2023 bude pro veřejnost z technických důvodů uzavřena.

Provozní doba během následné rekonstrukce vstupního areálu zůstane zachována denně v obvyklých časech.

Děkujeme za pochopení.

V naší zoo se opět narodila mláďata lvů jihoafrických

V naší zoo se opět narodila mláďata lvů jihoafrických

V hodonínské zoologické zahradě je od středy 19. srpna uzavřena hala nového šelmince. Důvodem je zajištění klidu pro čerstvě narozená čtyřčata lva jihoafrického (Panthera leo krugeri). První z mláďat se narodilo kolem páté hodiny odpoledne, poslední pak v pozdních nočních hodinách.

„Mláďata jsou nyní v ubikaci společně s matkou a mají se čile k světu. Samec byl od samice oddělen již před porodem, čímž měla samice zajištěn klid při porodu,“ vysvětluje zooložka Zdenka Vavrysová a dodává, že z podobného důvodu byla hala šelmince, kde se mláďata nachází, úplně uzavřena i v následujících dnech po porodu.

Mláďata již mají v těchto dnech za sebou odčervení a první vážení. „Jedná se o tři samce a jednu samičku a jejich váha se pohybuje okolo 2000 až 2500 gramů,“ doplňuje Vavrysová. V nadcházejících dnech bude u mláďat provedeno čipování nezbytné pro identifikaci zvířat, další odčervení a následně očkování v šesti týdnech. V plánu je také připojení samce k samici s mláďaty.

V průběhu tohoto týdne již pavilon bude zpřístupněn veřejnosti, sklo ubikace ale i nadále zůstane zatřeno barvou, aby zvířata nebyla rušena a postupně si zvykala na okolní vjemy. Nátěr bude odstraněn během několika dalších týdnů. „V současné době je zvýšená opatrnost na místě, jelikož mláďata jsou lehce zranitelná a mohou podlehnout různým onemocněním. Snažíme se matku zbytečně nestresovat a mláďata bezdůvodně neodebírat, protože i psychika sehrává důležitou roli v úspěšném odchovu,“ upřesňuje ředitel zoo Martin Krug. „Z tohoto důvodu nabádáme a prosíme návštěvníky, aby tuto skutečnost brali v úvahu a chovali se v hale šelmince ohleduplně, abychom se po několika týdnech mohli všichni společně těšit ze zdravých mláďat,“ uzavírá Krug.

—-

Lvy jihoafrické smetanově bílé barvy chová hodonínská zoo od roku 2013, kdy byl z mezistanice v Zoo Chleby přivezen osmiměsíční samec pocházející z Lory Parku v Jihoafrické republice. Za měsíc za ním z polského Safari Parku Borysew přicestovala o několik dnů starší samička, která se nedokázala začlenit do tamní skupiny lvů. Po příjezdu byli postupně spojeni, což proběhlo bez komplikací.

Samice již v minulosti třikrát zabřezla, v prvních dvou případech se ale mláďata narodila mrtvá. Teprve třetí odchov byl úspěšný, na sklonku roku 2018 se páru narodily dvě samičky. Ty letos v červenci Zoo Hodonín opustily a našly nový domov v Litevské Zoo Klaipeda.

Historie chovu lvů v Zoo Hodonín je dlouhá téměř jako její existence. Na začátku zde byli chováni lvi pustinní, ke kterým v roce 2008 přibyli v přírodě již vyhynulí lvi berberští. Těch se zde vystřídalo několik a poslední z nich byla lvice berberská, která zde zůstávala do loňského roku na dožití v tzv. starém šelminci. Místo po lvech berberských v novém šelminci zaujal současný pár lvů jihoafrických smetanově bílé barvy. Důvodem tohoto zbarvení je tzv. leucizmus, což je porucha pigmentace, která způsobuje světlou barvu kůže i srsti.