❗ V pondělí 2. října 2023 bude Zoo Hodonín z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Upozornění

Zoologická zahrada Hodonín upozorňuje návštěvníky, že v pondělí 2. října 2023 bude pro veřejnost z technických důvodů uzavřena.

Provozní doba během následné rekonstrukce vstupního areálu zůstane zachována denně v obvyklých časech.

Děkujeme za pochopení.

Na jeden den novinářem a tiskovým mluvčím zoo

Na jeden den novinářem a tiskovým mluvčím zoo

Jaké je to být novinářem a tiskovým mluvčím si na jeden den mohli vyzkoušet žáci 7. a 8. třídy ZŠ Ratíškovice. Společně s tamní učitelkou a bývalou novinářkou Hanou Raiskubovou a s tiskovou mluvčí zoo měli žáci možnost zakusit klady i zápory těchto profesí.

Celý program byl rozdělen do několika bloků: „Nejdříve byly žákům odprezentovány obecné informace o zoologické zahradě, během kterých se zároveň dověděli i výčet každodenních prací tiskové mluvčí v zoo,“ popisuje Raiskubová. V další části si děti vybraly do skupinek fotografii zvířete a jejich úkolem bylo vymyslet originální popisek, který dokáže zaujmout, a v poslední, nejnáročnější části dopolední výuky si žáci vyzkoušeli práci „pod tlakem“: „Zakusili atmosféru improvizované tiskové konference, během které pokládali tiskové mluvčí co nejzajímavější otázky týkající se dění v zoologické zahradě. Odpovědi nahráli na diktafon a následně z nich zpracovali rozhovor,“ popisuje dále Raiskubová a dodává, že kombinace novinařiny s pestrou prací tiskové mluvčí v zoo a ochranou přírody zafungovala na děti naprosto úžasně a vše zvládli na výbornou a s obdivuhodným zápalem.

Výsledné rozhovory poté žáci odprezentovali před celou třídou. „Děcka zajímalo například kolik kilogramů masa zvířata v zoo ročně spotřebují nebo třeba jaká je celková hmotnost krmiva ročně. Ptali se také na rozpočet zoo, dokonce z vlastní iniciativy vypočítali, kolik návštěvníků by do zoo muselo přijít, aby byla zahrada plně soběstačná. Zajímaly je veterinární zákroky, co se děje s uhynulými zvířaty, ale třeba i to, jestli někdy nějaké zvíře uteklo,“ vypočítává Raiskubová. Po celé dopoledne mohly děti využívat mobilní telefony, notebooky či tablety s datovým připojením pro vyhledávání doplňujících informací či zaznamenání a přepis rozhovoru. Skupinka s nejpoutavějším výstupem byla nakonec odměněna.

„S tímto projektem máme i další plány. Pokud to situace dovolí, program zopakujeme ještě u druhých „osmáků“. A v nadcházejících měsících bychom podobný projekt zrealizovaly přímo ve vzdělávacím centru Zoo Hodonín. Zde by si práci novináře a tiskového mluvčího ve zjednodušené verzi, ale zato obohacenou o procházku po zahradě, vyzkoušeli žáci šestých ročníků,“ uzavírá Raiskubová.