Jak se daří zvířatům v zimě

Zoologické zahrady, stejně jako všechny organizace i jednotlivci nejen u nás, ale i v zahraničí, stále čelí omezením spojeným s koronavirovou pandemií. Běžná zima v zoo sice každoročně znamená menší návštěvnost i kratší otevírací dobou, letošní zimní období je ale v porovnání s těmi předchozími nebývalé.

Zahrada zůstává z důvodu nařízení vlády ČR veřejnosti uzavřena, péče o zvířata ale probíhá stále ve stejném režimu, ať už je zahrada plná návštěvníků či nikoliv. „Již před začátkem zimy probíhaly důkladné přípravy. Nezbytná byla kontrola topení, zazimování vodních přípojek či zateplení dveří do stájí,“ přibližuje zootechnik Jiří Ingr. Ptáci, kteří potřebují zimovat v teple byli již koncem října přesunuti do temperovaného zimoviště. „Všem ptákům je navíc přes zimní období změněna krmná dávku, takže se liší od té před hnízdním, nebo přímo v hnízdním období,“ dodává Ingr.

Se začátkem zimy a s klesajícími teplotami se většina zvířat na noc zavírá do stáje. „Tygrům ussurijským, jejichž domovinou je Sibiř, mrazivé počasí vyhovuje, ale zvířata z tropů si zimu neužívají a například primáti jsou v zimě pouštěni ven jen po dobu úklidu,“ vysvětluje zooložka Lenka Štursová a dodává že primátům v tomto období chybí i návštěvníci, kteří jsou pro ně vítaným rozptýlením. Komu naopak návštěvníci nechybí, jsou ryby. Ty si díky absenci lidí odpočinou od hluku a prospívají dobře.

Práce chovatelů i údržbářů se v průběhu roku nijak výrazně nemění. „Pracují venku celoročně a jsou tedy zvyklí pracovat za každého počasí,“ míní Štursová a doplňuje, že v zimě musí chovatelé oproti jiným obdobím začínat s prací venku o něco později, a to až se rozední a oteplí natolik, aby mohla být zvířata vypuštěna ven. Výjimkou jsou práce uvnitř pavilonů, kde není práce ovlivněna počasím.

Co se týče nadcházející sezóny, věří v zoo, že se situace s pandemií zlepší a zahrada bude opět brzy otevřena. Do té doby lze zvířata v zoo podpořit například formou roční adopce na dálku, což je vlastně roční příspěvek na chov vybraného druhu. Více informací, přihlášku i seznam zvířat lze najít na www.zoo-hodonin.cz/adopce-zvirat. „V letošním roce očekáváme několik přírůstků, na které chceme návštěvníky po znovuotevření nalákat, například klokany, chameleony, kůzlata či jehňata. Dokonce máme i vejce u gekonů obrovských, ale těžko říct dopředu, jestli se odchov podaří. A velkým lákadlem stále zůstávají čtyřčata lva jihoafrického narozená loni v srpnu,“ uzavírá Štursová.