Šimpanze ze Zoo Hodonín a Safari Parku Dvůr Králové propojil videopřenos

Šimpanzi ze Zoo Hodonín a Safari Parku Dvůr Králové se od dnešního dne mohou vzájemně pozorovat prostřednictvím on-line streamu. Skupina primátů ze Dvora Králové již ví, co od vzájemného pozorování očekávat, protože byla o týden dříve stejným způsobem virtuálně propojena se skupinkou lidoopů z brněnské zoo. Pro hodonínskou čtyřčlennou skupinu je pohled do expozice a vzájemného soužití jiné skupiny novinkou. Přímý přenos z obou expozic mohou milovníci zvířat sledovat on-line  každý den od 8:00 do 16:00 hodin po dobu deseti dní.

Dnes v dopoledních hodinách skupina nadšenců ze společnosti Circus Brothers napnula v pavilonu primátů hodonínské zoo před jedním ze skel ubikace velké plátno a následně spustila projekci, která propojila obě expozice primátů – hodonínskou a královédvorskou. Zoologické zahrady jsou již od prosince veřejnosti uzavřeny, proto se dalo očekávat, že šimpanze tato novinka zaujme. Jedná se o zvídavá a inteligentní zvířata, kterým návštěvníci v zahradě chybí, a přestože se jim chovatelé snaží všemi možnými způsoby enrichmentu jejich život v zajetí zpestřit, vítané rozptýlení v podobě návštěvníků jim nahradit nemohou. Proto vedení hodonínské zoo nabídku spolupráce na projektu uvítalo.

Úplná novinka pro hodonínské šimpanze to ale není. Podobný unikátní projekt byl v Hodoníně realizován již v roce 2013 a jeho autorem byl stávající ředitel zahrady Martin Krug, který v té době působil ve vedení zoo druhým rokem: „Tenkrát jsme se inspirovali studií, ve které vědci sledovali reakce goril na promítané fotografie ostatních jedinců. V některých případech došlo k lásce na první pohled,“ popisuje hodonínský ředitel a dodává, že v roce 2013 nebyl šimpanzům promítán přímý přenos, jako je tomu u stávajícího projektu, ale autentické záběry z volné přírody. Tehdy byla motivací především snaha navrátit tyto lidoopy k jejich přirozenému chování, o kterém po dobu života v lidské péči neměli ani tušení. Cílem současného projektu je především rozptýlení pro šimpanze, ale i pro návštěvníky, kteří do zahrady za současných restrikcí nemohou. Přímý přenos lze sledovat každý den od 8:00 do 16:00 zde: https://www.youtube.com/watch?v=cdpLR6hBG3A