Narodilo se mládě gibona lar

Narodilo se mládě gibona lar

V neděli 4. července se v hodonínské zoo narodilo mládě gibona lar (Hylobates lar). Zahrada tak po delší době navázala na tradici odchovů tohoto druhu. Mládě, jehož pohlaví zatím nebylo určeno, je v pořádku a je k vidění v těsném obětí s matkou, která ho pravidelně kojí. Jedná se o druhé mládě tohoto páru. „Starší mládě, které se narodilo v lednu 2019 se stále nachází se svou rodinou ve společné ubikaci. Po narození nového potomka se postupně vyrovnává s tím, že nemá již matku pouze pro sebe a stále se snaží zaujmout pozornost jak svých rodičů, tak i chovatelů,“ popisuje zooložka Lenka Štursová.

Hodonínská zoo je dlouhodobým chovatelem gibonů. „Stávající giboní rodinka přicestovala do hodonínské zoo koncem května minulého roku z francouzské zoo v Saint Martin la Plaine ve složení samec, samice a odrostlé mládě. Jednalo se o dohodnutou výměnu za naši starší samici, která pocházela ještě z volné přírody. Ta byla ve francouzské zoo připojena k přibližně stejně starému samci rovněž pocházejícímu z volné přírody,“ doplňuje Štursová.

Giboni lar, jejichž domovinou je oblast jihovýchodní Asie, jsou uzpůsobení životu v korunách stromů. Mají krátký nos, nízkou lebku a dopředu mířící oči které umožňují vynikající prostorové vidění. Paže mají delší než pánevní končetiny, prsty ruky jsou dlouhé, palec naopak malý a vzdálený od ostatních prstů. Palec u nohy se může postavit do opozice vůči ostatním prstům. Giboni nemají ocas, ale zato mají sedací hrboly, které jim umožňují spát ve větvích stromů. Živí se převážně ovocem.