❗ V pondělí 2. října 2023 bude Zoo Hodonín z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Upozornění

Zoologická zahrada Hodonín upozorňuje návštěvníky, že v pondělí 2. října 2023 bude pro veřejnost z technických důvodů uzavřena.

Provozní doba během následné rekonstrukce vstupního areálu zůstane zachována denně v obvyklých časech.

Děkujeme za pochopení.

Brněnští šimpanzi se stěhují do Hodonína

Brněnští šimpanzi se stěhují do Hodonína

Dnes v dopoledních hodinách proběhl plánovaný transport šimpanzí skupiny ve složení jeden samec a dvě samice ze Zoo Brno do Zoo Hodonín. Hodonínská zoologická zahrada jim po dobu výstavby vnitřního zázemí expozice poskytne nový domov.

„Již nějakou dobu jsme se na příjezd skupiny šimpanzů z Brna připravovali. Původně jsme měli v plánu umístit je do volné expozice mimo pavilon opic, která se k tomuto účelu nabízela. Po důkladném zvážení jsme ale původní plán přehodnotili a rozhodli se je umístit do sousedství našich šimpanzů. Jedná se totiž o velmi inteligentní a společenská zvířata a byla by škoda této příležitosti nevyužít k tomu, aby obě skupiny měly mezi sebou vzájemný kontakt. Naše skupina šimpanzů, skládající se ze tří samic a jednoho samce, bude tedy od dnešního dne obývat pouze dvě ze čtyř ubikací, které obývala dosud, další dvě budou určeny šimpanzům z Brna. Věříme, že to pro obě skupiny bude představovat zpestření, které je u zvířat chovaných v lidské péči přínosem,“ popisuje zooložka Zoo Hodonín Zdenka Vavrysová a dodává, že v případě, že by se skupiny zvířat vedle sebe nesnesly a docházelo by k častějším konfliktům, je v hodonínské zoo připravena ještě jedna ubikace, kam by byli noví obyvatelé hodonínské zoo dodatečně přemístěni.

V Brně se mezitím pustí do přípravných prací před zahájením stavby: „Po dokončení venkovního výběhu jsme od zřizovatele získali finance na výstavbu nového zázemí, protože to současné už neodpovídá aktuálním požadavkům na chov šimpanzů. Velkým problémem bylo právě umístění nechovné skupiny starších zvířat a jsme rádi, že nám kolegové z hodonínské zoo vyšli vstříc. Tito tři obyvatelé naší zoo mají spoustu příznivců a pokud je budou chtít navštívit, tak do Hodonína to nebudou mít tak daleko. My se pustíme do přípravných a bouracích prací, plánujeme, že na jaře začneme stavět. Koordinátorka chovu šimpanzů má nyní prostor najít našim šimpanzům stabilní domov a do naší expozice najít novou, chovnou skupinu zvířat,“ řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Před transportem proběhla technická příprava, úprava přepravních beden, komunikace mezi pracovníky obou zahrad a samozřejmě samotná příprava šimpanzů na přesun. Ten proběhl bez komplikací v částečné sedaci zvířat. Umístění zvířat proběhlo také bez komplikací. Aby se šimpanzi mohli lépe sžít s novým prostředím, zůstane pavilon opic minimálně po dobu jednoho dne veřejnosti uzavřen.