Zoo chce upozornit na ohrožená volně žijící zvířata v rámci akce Den zvířat 3. října od 13:30

Zoo chce upozornit na ohrožená volně žijící zvířata v rámci akce Den zvířat 3. října od 13:30

Hodonín 30. 9. 2021

Den zvířat v Zoo Hodonín bude letos tematicky zaměřený na volně žijící zvířata naší přírody a také na záchranné stanice, jejichž úkolem je postarat se o tato zvířata v případě poranění, nemoci, vysílení či vyhladovění. Akce se uskuteční již tuto neděli 3. října od 13:30 hodin.

Na programu bude přednáška Milana Oppy ze Záchranné stanice Pasíčka, na níž se kromě obecných zásad „první pomoci“ při nálezu zraněného zvířete ve volné přírodě dozvíte, kam se obrátit pro odbornou pomoc, či jak pomoci různým druhům či skupinám zvířat ve specifických situacích. „Mnoho lidí neví, jak správně postupovat při nálezu zraněného zvířete z volné přírody. Do stanice se nám tak dostávají zvířata příliš pozdě, neodborně ošetřená, nebo i zvířata, která lidskou pomoc vůbec nepotřebují a z přírody byla vzata pouze díky lidské neznalosti,“ vysvětluje Milan Oppa a dodává, že například u mláďat zajíců či srnek je běžné, že je matky nechávají o samotě i několik hodin a nejedná se o mláďata opuštěná.  Lidé často ve snaze pomoci nalezeným zvířatům jim vlastně uškodí. Tento problém se týká i ježků, kterými je záchranná stanice v těchto podzimních měsících doslova zahlcená, protože lidé mají strach, že nejsou na zimu dostatečně připraveni. „Ve většině případů jsou tyto obavy zbytečné, ježek spíše ocení, pokud mu na zahradě ponecháte kupku starého listí ve křoví nebo pod dřívím, které využije jako úkryt na zimu,“ doplňuje Milan Oppa.

Na akci Den zvířat, která je každoročně spojena také s oslavou Dne zdraví, návštěvníky dále čeká komentované krmení rysů, výtvarné dílničky či ukázky první pomoci a činnosti záchranné služby. Zájemci si budou moci nechat také změřit krevní tlak či množství tělesného tuku. Chybět nebude ani Výstava na stromech, letos na téma Život v bavlně. „Po celý měsíc bude v areálu možnost zhlédnout tematickou výstavu s názvem „Z deníku zvířecího záchranáře“. Ta se kromě příběhů zvířecích handicapů zaměřuje na zlepšování podmínek pro volně žijící zvířata kolem nás,“ zve na výstavu lektorka vzdělávacího centra Zoo Hodonín Iva Uhrová. „Najdete zde doporučení, jak je možné snižovat rizika zranění zvířat a jak vytvářet vhodné podmínky pro život zvířat na zahradách, dvorcích, fasádách a balkonech domů,“ dodává Uhrová.

Podpořte ochranu zvířat ve volné přírodě charitativním během!

Hodonínská zahrada se dlouhodobě zapojuje do podpory projektů na záchranu zvířat ve volné přírodě. K nim patří i Záchranná stanice Pasíčka, která ročně přijme více než 1500 zvířat. Ta se však poslední dva roky, kdy přicházela o příjmy ze vstupného a z ekovýchovných programů, potýká s nedostatkem financí. Podpořit záchrannou stanici můžete také vy zapojením do charitativního běhu. Ten se uskuteční 6.- 10. 10., zakoupit startovné si však můžete už nyní. Výhodou je, že se můžete zúčastnit odkudkoliv a vůbec nevadí, že nejste běžci, tratě jsou i procházkové. Přispět můžete také symbolicky, právě zakoupením startovného. Stačí se zaregistrovat na www.virtualnibeh.cz