Poštolky jižní putují do Bulharska

Hodonínská zoologická zahrada se zapojila do záchranného projektu organizace GREEN BALKANS, jehož cílem je posílení divoké populace poštolek jižních (Falco naumanni) v Bulharsku.
Začátkem týdne odjelo do chovné a záchranné stanice v bulharské Staré Zagoře celkem 8 poštolek jižních, z toho 3 byly odchované v Zoo Hodonín, další 3 v Zoo Praha a 2 v Zoo Plzeň. Ještě před vypuštěním budou ptáci umístěni v adaptační voliéře na okraji vesnice Levka v jižním Bulharsku.

„Hodonínská zoo chová poštolky jižní od roku 2020. Všichni ptáci pochází z volné přírody Bulharska a smyslem jejich chovu u nás bylo od prvopočátku posílení divoké populace, tedy předání odchovaných jedinců zpět do Bulharska, kde budou následně vypuštěni,“ vysvětluje zootechnik hodonínské zoo Jiří Ingr zabývající se chovem ptactva.
Jedná se o drobné sokolovité dravce s výrazným pohlavním dimorfismem. Samice jsou hnědé a skvrnité, samci mají modrošedou hlavu, konce křídel a svrchní stranu ocasu. Z přírody Bulharska na čas zcela vymizeli a díky reintrodukčním programům se je daří do přírody znovu vracet.