Poštolky jižní putují do Bulharska

Poštolky jižní putují do Bulharska

Hodonínská zoologická zahrada se zapojila do záchranného projektu organizace GREEN BALKANS, jehož cílem je posílení divoké populace poštolek jižních (Falco naumanni) v Bulharsku.
Začátkem týdne odjelo do chovné a záchranné stanice v bulharské Staré Zagoře celkem 8 poštolek jižních, z toho 3 byly odchované v Zoo Hodonín, další 3 v Zoo Praha a 2 v Zoo Plzeň. Ještě před vypuštěním budou ptáci umístěni v adaptační voliéře na okraji vesnice Levka v jižním Bulharsku.

„Hodonínská zoo chová poštolky jižní od roku 2020. Všichni ptáci pochází z volné přírody Bulharska a smyslem jejich chovu u nás bylo od prvopočátku posílení divoké populace, tedy předání odchovaných jedinců zpět do Bulharska, kde budou následně vypuštěni,“ vysvětluje zootechnik hodonínské zoo Jiří Ingr zabývající se chovem ptactva.
Jedná se o drobné sokolovité dravce s výrazným pohlavním dimorfismem. Samice jsou hnědé a skvrnité, samci mají modrošedou hlavu, konce křídel a svrchní stranu ocasu. Z přírody Bulharska na čas zcela vymizeli a díky reintrodukčním programům se je daří do přírody znovu vracet.