Narodilo se mládě lamy alpaky

Do stáda lam alpak v hodonínské zoo se narodila malá samička, která přišla na svět minulý týden ve čtvrtek 5. května. První dny po narození zůstává mládě v odděleném výběhu společně s matkou, aby měly obě klid a prostor na zesílení a aby matku samec nerušil.

„Samice začala rodit v ranních hodinách. Porod proběhl bez komplikací a asi hodinu po porodu se mládě postavilo na nohy,“ uvádí zooložka Zdenka Vavrysová a dodává, že za další hodinu už sálo mateřské mléko. Matka se o mládě vzorně stará. To je již načipováno kvůli nezbytné identifikaci jedince a dostalo prvotní dávku vitaminů. Jedná se o druhé mládě této samice, první přišlo na svět v roce 2020. Stádo kromě novopečené matky s mládětem čítá chovného samce a další samici.

Lamy alpaky jsou v hodonínské zoo chovány od roku 2017, kdy vystřídaly dříve chované lamy krotké. Matka mláděte pochází ze Zoo Ústí nad Labem, chovný samec přišel ze Zoo Ostrava.

Lamy alpaky jsou domestikovaná zvířata, jejichž domovinou je Jižní Amerika, kde jsou chovány pro produkci velmi kvalitní vlny. Stejně jako jejich příbuzní velbloudi chodí typickou mimochodní chůzí (zvedají současně obě levé nebo obě pravé končetiny). Po strmých skalách se pohybují díky speciálním mozolovitým chodidlům. Lamy jsou známé tím, že v nebezpečí plivou žaludeční šťávy. Samici se po 11 měsících březosti rodí jedno mládě, které je schopné hodinu až dvě po porodu následovat matku. Lamy se živí trávou a bylinami, aktivní jsou během dne.