❗ V pondělí 2. října 2023 bude Zoo Hodonín z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Upozornění

Zoologická zahrada Hodonín upozorňuje návštěvníky, že v pondělí 2. října 2023 bude pro veřejnost z technických důvodů uzavřena.

Provozní doba během následné rekonstrukce vstupního areálu zůstane zachována denně v obvyklých časech.

Děkujeme za pochopení.

Mláďata u majn Rothschildových

Mláďata u majn Rothschildových

Hodonín, 7. 9. 2022

Hodonínská zoologická zahrada se může pochlubit dvěma mláďaty u majn Rothschildových (Leucopsar rothschildi). Ta vylétla z hnízda začátkem července a od té doby je návštěvníci mohou ve voliéře vidět ve společnosti obou rodičů, ale i dalšího ptačího druhu, satyrů Temminckových, se kterými prostornou voliéru sdílí.

„Pár majn v průběhu června zahnízdil v zadní části venkovní voliéry, kde nebyl rušen návštěvníky a měl pro hnízdění potřebný klid,“ vysvětluje zootechnik Jiří Ingr, který se v zoo zabývá chovem ptactva, a dodává, že mláďata vypadají velmi vitálně a zdravě. Jejich pohlaví zatím není známé. „Tento druh chová hodonínská zoo od roku 2011 a od té doby se zde podařilo odchovat celkem 11 mláďat. Letošní mláďata zde ale nezůstanou a půjdou do jiných zoologických zahrad. O jejich umístění rozhodne koordinátor chovu,“ doplňuje dále Ingr. Majny Rotchildovy jsou totiž součástí Evropského záchovného programu, v němž jsou všichni příslušníci jednoho druhu žijící v zoologických zahradách, které se do programu zapojily, vnímáni jako součást jednotné záložní populace. Tu je důležité spravovat tak, aby byla dlouhodobě životaschopná a mohla posloužit jako pojistka pro případ, že by druh v přírodě vyhynul.

Majna Rothschildova je endemitem ostrova Bali, kde je pro ně velkým nebezpečím úbytek přirozeného prostředí a lov. Žije jich zde jen několik desítek. Naštěstí je přežití druhu zajištěno právě díky velkému počtu jedinců, kteří se snadno rozmnožují v zajetí. V lidské péči jich je okolo 1000 a část z nich je vypouštěna do volné přírody. Mezi zařízení, kde se majny daří úspěšně rozmnožovat patří i hodonínská zoologická zahrada.

V přírodě majny obývají otevřené lesy s travnatým porostem. Mimo období hnízdění se sdružují do větších hejn. Dospělá majna měří do 25 cm. Kromě černých konců křídel a ocasu a modrého okruží kolem očí má majna Rothschildova bílé zbarvení. Samci mají navíc na hlavě chocholku z peří, kterou v době rozmnožování vztyčují. Jde o monogamní druh, který si staví hnízdo 4 až 10 m nad zemí. To je tvořeno suchými větvičkami a trávou či jiným materiálem. Samice snáší dvě až tři vejce a poté na nich 12 až 15 dní sedí. Vylíhnutá mláďata pak krmí oba rodiče. Mláďata jsou holá a slepá, opeří se po asi 22–24 dnech a na rodičích jsou po opeření závislá ještě dalších zhruba 7 týdnů. Potravu majn tvoří pestrá škála jídla, od bobulí po hmyz.