❗ V pondělí 2. října 2023 bude Zoo Hodonín z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Upozornění

Zoologická zahrada Hodonín upozorňuje návštěvníky, že v pondělí 2. října 2023 bude pro veřejnost z technických důvodů uzavřena.

Provozní doba během následné rekonstrukce vstupního areálu zůstane zachována denně v obvyklých časech.

Děkujeme za pochopení.

Bílý tygr opustí Zoo Hodonín

Bílý tygr opustí Zoo Hodonín

Samice bílého tygra zadržená vloni Českou inspekcí životního prostředí z nelegálního chovu opustí po necelém roce hodonínskou zoologickou zahradu. Byla zde umístěna přechodně do vyřešení soudního řízení a dalšího pobytu, když majitel nebyl schopen prokázat legální původ a její držení tak bylo nezákonné.

Vzhledem k omezeným kapacitám v Záchranných centrech CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin) oslovilo Ministerstvo životního prostředí ČR po zadržení tygra licencované zoologické zahrady s žádostí o spolupráci při jeho umístění. Zoo Hodonín na tuto žádost reagovala pozitivně a nabídla kvalitní zázemí pro zajištění dočasné péče.

Tygřici jménem Charlota jsme přijali v srpnu 2022 jako tříměsíční mládě, jež předtím vyrůstalo jako domácí mazlíček. V naší zoo se zvířeti dostávalo rovnocenné péče v přístupu, krmení, výběhu a enrichmentu jako u ostatních kočkovitých šelem, naopak více času věnovali chovatelé snaze o jeho socializaci.

Bílí tygři v zajetí nepatří k původnímu živočišnému druhu, ale uměle vyšlechtěné recesivní mutaci, kterou z důvodů příbuzenského křížení hlavně pro jejich atraktivitu, soukromé a komerční zájmy provázejí různé genetické poruchy. Nejčastější je přitom zraková sbíhavost.

U návštěvníků hodonínské zoo se bílý tygr stal velmi oblíbeným. V současné době váží přes 60 kilogramů. Nikdy však nebyl majetkem ani oficiálním expozičním zvířetem naší zoo a z hlediska záchovného programu je neperspektivní. Dle rozhodnutí soudu přešel do vlastnictví státu.

Na základě dalšího jednání mezi ministerstvem a záchranářskými organizacemi bude zvíře přemístěno do zařízení Tierart Wild Animal Sanctuary v Německu provozovaného mezinárodní nevládní organizací na ochranu zvířat Four Paws, kde se mu dostane náležité péče. Zástupci organizace už naši zoo navštívili za účelem dokumentace, podrobného vyšetření a plánu transferu šelmy do nového domova, a to za doprovodu našeho ošetřovatele.

Bílého tygra tak mohou návštěvníci Zoo Hodonín spatřit naposledy v úterý 25. července.