❗ V pondělí 2. října 2023 bude Zoo Hodonín z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Upozornění

Zoologická zahrada Hodonín upozorňuje návštěvníky, že v pondělí 2. října 2023 bude pro veřejnost z technických důvodů uzavřena.

Provozní doba během následné rekonstrukce vstupního areálu zůstane zachována denně v obvyklých časech.

Děkujeme za pochopení.

Chovatelé pomáhají zvířatům snášet horko

Chovatelé pomáhají zvířatům snášet horko

Letní vysoké teploty snášejí zvířata v zoo různě. Zatímco africká a polopouštní, jako například lvi, klokani, zebry, přímorožci nebo třeba suchozemské želvy poměrně dobře, jiná se uchylují do stínu nebo chladnějšího zázemí, případně využívají různých možností k ochlazování, jako například rosení, sprchování nebo bazénky.

Zoo zajišťuje v horkých letních dnech několik opatření, a to hlavně u zvířat pohybujících se venku. Hlavní je častější doplňování vody k pití i osvěžení. Chovatelé přizpůsobují také složení krmiva a dbají, aby bylo čerstvé a nekazilo se. Dalším opatřením je, že přicházejí ráno dříve, aby zvířata měla vše poklizeno a připraveno a mohla se v klidu pohybovat a rozhodovat.

U velkých šelem, jako jsou tygři nebo lvi, se rosením ochlazují vnitřní ubikace. Tygři snášejí horko hůře a mají proto k dispozici vodopád a jezírko, přičemž rádi plavou. Naoak lvi snášejí horko lépe a koupání nevyhledávají. U kočkovitých šelem se mírně snižují krmné dávky, protože zvířata se i méně pohybují. Opice jsou spíše pralesní zvířata, horko ale snášejí poměrně dobře. Chovatelé u nich přizpůsobují enrichment, tedy obohacení podnětů a činností, například šimpanzům vyrábějí takzvanou zmrzlinu, kousky ovoce zmražené ve vodě. U ptáků se provádí rosení voliér a častějí kontrolují budky a hnízdní dutiny, aby v nich nezůstávalo krmivo a nepodléhalo zkáze. Plameňáci mají na jezírku k dispizici i vodotrysk. A například lamy alpaky za horkých dnů přímo vyhledávají sprchování vodou z hadice.