Posláním zoo je kromě činnosti expoziční, ochranářské, osvětové a vzdělávací také umožnění fyzického kontaktu s vybranými druhy zvířat. Tím se hlavně u dětí vytváří vztah a postupně správné chování ke zvířatům a zacházení s nimi.
Hodonínská zoo využívá kontaktní zvířata hlavně u zookroužků, u školních kolektivů, při komentovaných prohlídkách a také na různých akcích pro veřejnost jako zpestření návštěvy. Dodržuje přitom přísný kodex zacházení s kontaktními zvířaty. Zvíře musí mít vždy možnost úniku, možnost ustoupit, když se mu kontakt s člověkem nelíbí.
K dispozici jsou například ve vzdělávacím centru zoo centru kromě plazů, jako agama kočinčinská a krajta královská také králíci nebo morčata, dále křepelka japonská a různí bezobratlí, například švábi, mnohonožky, pakobylky nebo strašilky. Návštěvníci se mohou příležitostně seznámit i s želvou uhlířskou, z terarijních zvířat pak s chameleony nebo gekončíky.
Kontaktní zvířata jsou přitom vybírána jednak v rámci vhodných druhů, ale i mezi samotnými jednotlivci. Každé zvíře má totiž podobně jako člověk svoji povahu a osobnost. Návštěvníci mohou být přitom v kontaktu se zvířaty jen pod dohledem pracovníka zoo, aby nedocházelo k nevhodné manipulaci.
Mezi větší kontaktní zvířata přímo ve výbězích pak patří například domestikované lamy alpaky nebo osel zakrslý. Chovatelé se jim odmalička věnují a pracují s nimi, vodí je na pastvu a pak je i jednodušší případná manipulace s nimi. S těmito zvířaty se setkávají například děti na příměstských táborech v rámci úklidů výběhů nebo přípravy krmiva. Děti se naučí více je respektovat, umějí dát totiž jasně najevo, jestli chtějí spolupracovat nebo ne.
Do kontaktu se zvířaty mohou přijít i účastníci zážitkových programů, vždy ale podle rozhodnutí ošetřovatele. Zoo Hodonín přitom obecně odmítá blízký kontakt člověka s mláďaty šelem a jiných divokých a exotických druhů zvířat. Mazlení totiž často vede k týrání, nehledě na to, že za tímto účelem bohužel vzkvétá nelegální obchod zejména se šelmami či primáty.