Rok 2023 v hodonínské zoo byl plodný

Celkem 166 mláďat se narodilo v Zoo Hodonín v roce 2023. Zajímavá byla skladba druhů a některé prvoodchovy, slibný je i příslib do budoucna.

14. ledna vykouklo z matčina vaku první klokaní mládě a stalo se tak dvakrát u klokanů obrovských a také dvakrát u klokanů rudokrkých. Mezi oblíbená zvířata v naší zoo patří i krotké lamy alpaky. Jejich stádo během roku doznalo změn – v květnu se narodil samec, v listopadu odešla předloňská samice do brněnské zoo, ale vzápětí přišel na svět další sameček. Dva samičí přírůstky zaznamenala zoo u přímorožců arabských. Naopak chvíli trvalo, než se ve výběhu ukázala tři májová mláďata nandu pampového. Na vejcích sedí a pečuje o ně samec a nějakou dobu skrývá ve svém peří.

Radost chovatelům i zoologům udělalo několik prvoodchovů, například u surikat. Expozice těchto čilých a pracovitých šelem sledovaná z bezprostřední blízkosti patřila mezi návštěvnicky nejoblíbenější, hlavně u dětí. V dubnu vyvedli rodiče ven tři mláďata a hned se všichni pustili do budování nor. V chladnějším období roku zůstávají surikaty ve vyhřívaném zázemí, kde se na podzim objevila další čtyři mláďata.

U ptáků pokračovala hodonínská zoo v reintrodukčním programu u poštolek jižních. Letos hned dvakrát expedovala devět mláďat do záchranné stanice v Bulharsku. Zatímco v březnu šlo o koordinaci s dalšími dvěma zoo, v listopadu si pro mladé dravce, jež byli vypuštěni do volné přírody na jihu země, osobně přijeli zástupci organizace Green Balkans. Z Hodonína putovala do přírody také čtyři mláďata výra velkého, ze zázemí i sovy pálené a sýčci obecní. Prvoodchov se letos podařil u ledňáka modrokřídlého, čtyřnásobný pak u hýla obecného v rámci budované expozice evropského ptactva. Po loňském úspěchu ožila pěti mláďaty voliéra krasek červenozobých.

Živo bylo i v teráriích, tradičně u chameleonů jemenských – ze snůšek vajíček se vylíhlo téměř 40 jedinců. O tyto plazy je velký zájem mezi domácími chovateli a tam také často směřují. Po předloňském prvoodchovu se vloni vylíhlo i pět mláďat gekona obrovského.

Jedním z velmi oblíbených zvířat v hodonínské zoo jsou zebry Chapmanovy. Letos v srpnu mohli návštěvníci od prvních kroků sledovat zatím poslední mládě. České a slovenské zoologické zahrady přitom v chovu zeber Chapmanových úzce spolupracují, čímž se daří zachovat čistotu tohoto poddruhu zebry stepní. „Podařilo se nám vytvořit stádo zeber Chapmanových s velkou genetickou hodnotou. Čistota chovu se vyjadřuje procentem prokázaného původu a každým kvalitním odchovem se toto procento neustále zvyšuje. Náš současný hřebec vhodný pro spojení s našimi kobylami přišel v roce 2020 z Berlína. Letos na jaře po dohodě s koordinátorem chovu odcestovalo první mládě, které u nás zplodil, do liberecké zoo a zároveň jsme z Liberce získali kobylu s mládětem vhodnou do našeho chovu. O hřebečka narozeného v srpnu už projevily zájem některé zoologické zahrady, jeho umístění je stále v jednání,“ uvedla zooložka Zoo Hodonín Zdenka Vavrysová. Připustila, že v případě kobylky by byl zájem ještě větší.

Naděje co do mláďat vkládá zoo do nových chovných párů, které se zabydlují a úspěšně sžívají. Poté, co na základě jednání s koordinátory chovu odcestoval na jaře lev jihoafrický za partnerkou do Bratislavy, nahradil jej mladý pár lvů berberských, v přírodě již vyhynulých kočkovitých šelem. Jako jediná česká zoo má Hodonín nově, po odjezdu skupiny kočkodanů do Litvy, chovný pár zajímavě zbarvených mangabejů rudohlavých. Další novinkou v pavilonu primátů je i chovný pár guerézy běloramenné a pár se podařilo vytvořit také i malých drápkatých opiček tamarínů sedlových.

Posláním moderních zoologických zahrad je kromě činnosti expoziční, naučné, vzdělávací a druhové obměny i zapojení do mezinárodních záchranných programů. Zoo Hodonín nadále podporuje program na záchranu tygrů ve volné přírodě, záchranu nosorožců a také outloňů váhavých.

Chameleoni jemenští
Ledňák modrokřídlý
Klokan obrovský
Lama alpaka
Přímorožec arabský
Surikaty
Nandu pampový