S pomocí týmu terénní pracovnice Zoo Hodonín se podařilo chytit pytláky želvích vajec

Československé skupině s názvem WILDLIFE GUARDS se s pomocí indonéského týmu terénní pracovnice Zoo Hodonín podařilo odhalit a zatknout gang pytláků a pašeráků želvích vajec v Indonésii.

V sobotu 24. 03. 2018 v odpoledních hodinách zadrželi WILDLIFE GUARDS, mezi kterou patří i dva zaměstnanci Zoo Liberec, ve spolupráci s indonéskou organizací Konservasi Biota Latut Berau, kterou vede terénní pracovnice Zoo Hodonín a s jednotkou Indonéského námořnictva loď s šestičlennou posádkou, která pravidelně vykrádala želví snůšky v indonéském souostroví Derawan. Na lodi pytláků bylo nalezeno více než 1 200 vajec kriticky ohrožené karety pravé a ohrožené karety obrovské a pět kilogramů výbušniny pro takzvaný rybolov dynamitem.

Přestože je tento způsob rybaření v zemi nelegální, místní komunity se v honbě za větším výdělkem k němu stále mnohdy uchylují a dochází tak k ohromnému kolapsu rovnováhy tamní mořské biodiverzity. „Výbuchy trhaviny otřásaly celým ostrovem Blambangan, kde se ukrývali dva členové týmu WILDLIFE GUARDS. Ti zde několik dní čekali a připravovali se na příjezd pytláků želvích vajec, kteří se na ostrov pravidelně vraceli pro nové úlovky. Získané informace nám kolegové průběžně odesílali na základnu pomocí satelitního telefonu a my je předávali pracovníkům Indonéského námořnictva“, přibližuje průběh akce Tomáš Ouhel, terénní pracovník Zoo Liberec a člen WILDLIFE GUARDS.

Námořníci společně s týmem WILDLIFE GUARDS pytláky zadrželi, když se vraceli s úlovkem zpět z ostrova. Následně byli převezeni na výslech do města Tarakan (provincie východní Kalimantan). Proběhla také tisková konference a informace o zadržení pytláků se objevily v místních novinách i televizním zpravodajství. Tato obrovská medializace celého případu by tak měla na nějakou dobu pomoci ochránit ostrovy před dalšími nájezdy zločinců.

V oblasti dlouhodobě působí zakladatelka organizace Chráníme mořské želvy a terénní zooložka Zoo Hodonín, Hana Svobodová, která zde spolu s Berlym Danielem vede místní neziskovou organizaci Konservasi Biota Laut Berau. Hlavním cílem této indonéské organizace je pomoci zefektivnit ochranu mořských želv a redukovat nelegální prodej produktů z želv-masa a vajec určených ke konzumaci a želvoviny, z níž se vyrábějí především šperky. „Oblast Berau je nejdůležitějším kladištěm karet obrovských v celé jihovýchodní Asii a trpí neustálými nájezdy pytláků, kteří s vidinou lupu želvích vajec dokonce napadají i naše rangery na ostrovech (únor 2018). Pokud v oblasti nebude probíhat systematická ochrana, může to mít fatální následky na celkovou populaci mořských želv na světě“, vysvětluje Hana Svobodová.

Vejce mořské želvy na souostroví Derawan kladou celkem na šesti ostrovech, přičemž tři z toho jsou chráněné právě díky organizaci Konservasi Biota Laut Berau. Ze zbylých třech je bohužel každoročně upytlačeno několik set tisíc želvích vajec a zisk z tohoto černého obchodu dosahuje řádu milionů korun. „Každé želví hnízdo obsahuje 80 až 100 vajec, přičemž výkupní cena jednoho vejce na černém trhu se pohybuje kolem 12 Kč“, dodává Ouhel.  

„Vejce se často prodávají i do zahraničí, především Singapuru, Malajsie a Číny do restaurací pro turisty,“dodává Svobodová s tím, že více informací o problematice najdete na www.morskezelvy.cz.

Celou zatýkací akci dlouho připravovala nově vzniklá československá skupina s názvem WILDLIFE GUARDS, mezi kterou patří i dva zaměstnanci Zoo Liberec. Skupina se specializuje na ochranu ohrožených druhů zvířat prostřednictvím rozkrývání organizovaného zločinu na přírodním bohatství.  Součástí týmu ochranářů je i slovenský dokumentarista Michal Gálik, který celou akci natáčel a o zatčení gangu pytláků zpracovává dokumentární film.