Zoo 2Nature

Od 1. července 2020 máte možnost podpořit záchranné projekty, do nichž je zoo zapojena. A to už jen tím, že zahradu navštívíte! K tomuto účelu byla zřízena sbírka 4NATURE, díky které z každé návštěvy zoo putují dvě koruny ze vstupného na záchranu ohrožených druhů zvířat a rostlin přímo ve volné přírodě.

Mezi projekty, které tímto způsobem podpoříte, patří projekt Altaica na záchranu tygrů ussurijských, The Kukang Rescue Program na záchranu outloňů váhavých a International Rhino Foundation věnující se záchraně nosorožců.

THE KUKANG RESCUE PROGRAM

záchrana outloňů váhavých

Kukang je indonéský název pro chráněný druh poloopice outloně váhavého (Nycticebus coucang). Tyto chráněné a ohrožené poloopice jsou v Indonésii nejvíce ohrožovány nelegálním obchodem, kdy jsou prodávány převážně jako domácí „mazlíčci“. Projekt působí v oblasti severní Sumatry, kde se tento druh přirozeně vyskytuje.

Záchranný program by měl ztížit možnost lovců a pašeráků volně prodávat outloně, rozšířit povědomí o ochraně outloňů mezi širokou veřejnost a zároveň zajistit odchyceným zvířatům odpovídající péči s cílem dostat poloopice zpátky do volné přírody.

www.kukang.org

PROJEKT ALTAICA

záchrana tygrů ussurijských

Pokles populace tygrů ussurijských ve volné přírodě je způsoben především pytláctvím, neboť z tygrů se vyrábějí různé ingredience pro čínské tradiční lékařství. Další příčinou jejich nízkého počtu je úbytek jejich přirozeného prostředí spojený s nedostatkem potravy.

Projekt Altaica se v České republice zaměřuje především na osvětovou činnost pro veřejnost, jejíž cílem je upozornit na ohrožení tygrů ve volné přírodě. V rámci projektu probíhají vzdělávací přednášky a další akce pro veřejnost, především charitativní Běh pro tygry. V rámci podpory a ochrany in situ projekt finančně podporuje záchrannou stanici v Rusku – PRNCO Tiger center (www.en.siberian-tiger.ru), jejíž cílem je ochrana tygra ussurijského, ale i řady dalších druhů, které v oblasti žijí.

www.altaica.cz

INTERNATIONAL RHINO FOUNDATION

záchrana nosorožců

V současné době se na světě vyskytuje 5 druhů nosorožců – tuponosý, dvourohý, indický, sumaterský a jávský. Všichni patří mezi ohrožené druhy, což je způsobeno především pytláctvím a zájmem o jejich rohy. Roh nosorožce je speciální útvar složený z keratinu (obdobně jako lidské nehty či vlasy) a lidé mu proto odedávna připisují zvláštní účinky, které však nebyly nikdy prokázány.

Mezinárodní nadace IRF bojuje o přežití nosorožců od roku 1989. V pěti zemích na dvou kontinentech podporuje životaschopné populace pěti zbývajících druhů nosorožců. Intenzivní úsilí proti pytláctví má povzbudivé výsledky.

www.rhinos.org