ZOO 2NATURE

Od 1. července 2020 máte možnost podpořit záchranné projekty, do nichž je naše zoo zapojena. A to už jen tím, že zahradu navštívíte! K tomuto účelu byla zřízena sbírka ZOO 2NATURE, díky které z každé návštěvy zoo putují dvě koruny ze vstupného na záchranu ohrožených druhů zvířat a rostlin přímo ve volné přírodě.

Mezi organizace, které tímto způsobem podpoříte, patří spolek Altaica, Kukang Rescue Program a Save the Rhino International.

THE KUKANG RESCUE PROGRAM

záchrana outloňů

.

Cílem projektu je zejména ochrana outloně váhavého (Nycticebus coucang) a outloně sumaterského (Nycticebus hilleri) – primátů, kteří se stávají obětí své roztomilosti. Tyto chráněné poloopice jsou v Indonésii nejvíce ohrožovány nelegálním obchodem, kdy jsou nabízeny převážně jako „domácí mazlíčci“.

Hlavním záměrem je snížit míru nelegálního obchodování (nejen) s outloni, a chránit tak populace těchto i dalších ohrožených zvířat ve volné přírodě. Projekt působí především v oblasti severní Sumatry, kde se tyto druhy přirozeně vyskytují. Zde je hlavním cílem zajistit odchyceným zvířatům odpovídající péči v rehabilitačním centru, s cílem dostat poloopice zpátky do volné přírody. Dále pak rozšířit povědomí o ochraně outloňů mezi širokou veřejnost se zaměřením především na místní děti a spolupráce s místními komunitami.

www.kukang.org

SPOLEK ALTAICA

záchrana tygrů

Pokles populace tygrů ve volné přírodě je způsoben především pytláctvím za účelem prodeje jejich těl a částí pro využití v tradiční čínské medicíně. Další příčinou jejich nízkého počtu je úbytek přirozeného prostředí, ve kterém žijí, spojený s nedostatkem potravy.

Hlavním cílem spolku Altaica je podpora záchrany populací tygrů napříč poddruhy ve volné přírodě. A to především formou finančních sbírek a podpory projektů po celém světě na záchranu tygrů. V České republice se spolek věnuje především osvětě a vzdělávání, jejichž cílem je upozornit na ohrožení populace tygrů ve volné přírodě. A to především formou přednášek a dalších akcí, z nichž největšími jsou Běh pro tygry a Mezinárodní den tygrů. Ten každoročně připadá na 29. červenec.

www.altaica.cz

SAVE THE RHINO INTERNATIONAL

záchrana nosorožců

Hlavním důvodem ohrožení nosorožců je pytláctví, které se obrovským způsobem rozmáhá. To umocňuje především fakt, že v tradiční čínské medicíně je roh spojován s mýty o jeho zázračných léčebných účincích. Nosorožci jsou tak na pokraji vyhubení. Pytláctví a ztráta životního prostředí jsou dvě největší příčiny dramatického poklesu světové nosorožčí populace. Čtyři z pěti druhů jsou kriticky ohroženy, ale ještě není pozdě na jejich záchranu.

Více než 20 let působí organizace Save the Rhino International v šesti afrických a dvou asijských zemích, kde se věnuje ochraně všech pěti druhů nosorožců. Organizace spolupracuje s odbornými partnery a využívá ověřené technologie a relevantní vědecký výzkum, aby zajistila, že investice do ochrany nosorožců budou mít co největší dopad.

www.savetherhino.org