Záchrana kriticky ohroženého nosorožce sumaterského v Indonésii

Hodonín (15. 2. 2021) Hodonínská zoologická zahrada se v roce 2019 zapojila do podpory mezinárodní organizace Save The Rhino International, která podporuje ohrožené sumaterské nosorožce. Tato unikátní zvířata jsou nejmenším druhem nosorožce, kterého dnes ještě můžeme vidět, na výšku měří 100–150 cm a jsou jediným druhem asijského nosorožce, který má dva rohy. Mají viditelně drsnou a dlouhou srst (říká se jim též chlupatí nosorožci) a vypadají, jako by byli úplně z jiné doby. A skutečně jsou více příbuzní starověkým a již vyhynulým chlupatým nosorožcům než ostatní čtyři druhy nosorožců, kteří jsou jejich žijícími bratranci.

Nosorožci sumaterští jsou bohužel také jedni z nejvzácnějších velkých savců na planetě. Odhadem žilo v roce 1986 ve volné přírodě zhruba 800 sumaterských nosorožců. Nyní přibližně o 34 let později naznačují oficiální odhady, že jich je méně než 80.

Mnoho odborníků se však domnívá, že i toto číslo je příliš optimistické a někteří uvádějí, že počet těchto volně žijících nosorožců by mohl být mnohem menší. Za tento pokles je zodpovědná kombinace faktorů: dlouhodobější klimatické změny přispěly ke geografickému omezení jejich přirozeného prostoru výskytu, který na severu historicky sahal až k pohoří Himalájí. V poslední době představují akutní hrozbu pro jejich přežití jak ztráta stanovišť, tak i klesající porodnost a pytláctví.

V roce 2018 se indonéská vláda a odborníci na nosorožce z celého světa shodli na tom, že jediný způsob, jak zachránit nosorožce sumaterského, je konsolidace rozptýlené a roztříštěné divoké populace do spravovaných konzervačních šlechtitelských zařízení. Cílem je zvýšit počet jedinců a vytvořit geneticky rozmanitý základ pro budoucí populaci tohoto druhu. Doufáme, že tato populace jednoho dne osídlí vybrané národní parky uvnitř v oblasti přirozeného výskytu sumaterských nosorožců.

Aliance „The Sumatran Rhino Survival Alliance“ (SRSA) zahájila a vede projekt partnerství mezi vládou Indonésie, mezinárodními ochranářskými organizacemi a místními odborníky na ochranu přírody. Organizace „Save the Rhino“ je strategickým partnerem projektu. Program pro chov sumaterských nosorožců v zajetí již přinesl své úspěchy. Prvním nosorožcem narozeným v chovatelské stanici byl Andatu, samec, který se narodil v roce 2012. Jeho sestra Delilah se narodila v roce 2016 rodičům Ratu a Andalasovi. Tyto úspěšné odchovy a rostoucí shoda v tom, že jinak tento druh vyhyne, položily základ pro obnovu života tohoto vzácného savce ve volné přírodě.

V rámci dobrovolné sbírky ze vstupného ZOO TO NATURE, která byla v hodonínské zoo spuštěna 1. července 2020, bylo vybráno celkem 106.960,- korun. „Vzhledem k tomu, že byly zoologické zahrady velkou část roku zavřené, výsledek není příliš vysoký, ale přesto je výjimečný, protože jsme se oficiálně stali další zahradou v České republice, která přispívá ze svého vstupného na ochranářské projekty in-situ, tedy přímo v místě, kde je pomoc nejvíce potřebná,“ hodnotí sbírku a její prospěšnost ředitel zoo Martin Krug. Dvě koruny z každé vstupenky do zoo podpoří kromě nosorožců také tygry ussurijské a outloně váhavé v rámci projektů Altaica a The Kukang Rescue Program. Mezi tyto tři projekty byla vybraná částka rozdělena rovným dílem.

Více o projektu zde: www.savetherhino.org

Úvodní foto: Dedi Candra