Dvě mláďata u zoborožců šedolících

Hodonín 26. 8. 2022

Hodonínská zoologická zahrada se může pochlubit dvěma mláďaty u zoborožců šedolících (Ceratogymna brevis). „V úterý 23. 8. v dopoledních hodinách mláďata poprvé opustila hnízdní dutinu, kde trávila se svou matkou prvních zhruba 100 dnů života. Od té doby je mohou návštěvníci vidět ve voliéře ve společnosti obou rodičů,“ uvádí zootechnik Jiří Ingr, který se v zoo zabývá chovem ptactva, a dodává, že mláďata po opuštění dutiny vypadají velmi vitálně a zdravě. Jejich pohlaví zatím není známé.

Zoborožci v přírodě hnízdí nejčastěji v dutinách stromů. Samice obvykle snáší jedno až tři vejce a odchov v přírodě i lidské péči má zajímavý průběh. Jakmile samice snese vejce na hnízdo, zasedne na ně a zazdí za sebou otvor zevnitř. Ponechá jen úzkou skulinu, kterou dovnitř proudí vzduch a skrze niž jí do hnízda samec podává potravu. Když jsou mláďata již dostatečně samostatná, samice rozbije zazděný otvor a dutinu i s mláďaty opouští.

O mláďata, kterým postupně dorůstá peří a učí se létat, se rodiče pečlivě starají: „Jsou od začátku krmena tím, co dáme rodičům. Ti je oba následně krmí, a to i teď, když už mláďata opustila hnízdní dutinu,“ přibližuje Ingr a dodává, že se jedná především o živočišnou stravu.

Hodonínská zoo začala s chovem zoborožců, jejichž domovem je Afrika, v roce 2012, kdy byli do zoo přivezeni první jedinci.  „Historický prvoodchov jsme u tohoto druhu zaznamenali loni, kdy pár odchoval jedno mládě, které později našlo nový domov v Zoo Liberec. I letošní mláďata máme v plánu do konce tohoto roku přemístit do jiného chovatelského zařízení,“ dodává Ingr.

Letos se jedná již o několikátý úspěšný odchov u zástupců ptačí říše v hodonínské zoo. V průběhu roku se zde podařilo odchovat nandua pampového, poštolky jižní, krasky červenozobé, satyry Temminckovy či několik druhů sov.