Zoo Hodonín využila dar od Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje

Nadační fond Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje se vloni rozhodl věnovat svůj již 5. charitativní kalendář a výtěžek z jeho prodeje Zoologické zahradě Hodonín. Důvodem k tomuto rozhodnutí bylo postižení Zoo Hodonín tornádem v roce 2021 a také fakt, že ZZS JmK se před lety stala kmotrem lvíčat a je partnerem na akcích zoo.

Kalendář 2023 představuje snímky záchranářů, lékařů, sester, řidičů i operátorů ZZS JmK s jejich domácími mazlíčky. Jeho cena byla 300 Kč a výtěžek činil úctyhodných 130 tisíc korun. Ten prostřednictvím šeku jako finanční dar oficiálně předala řediteli Zoologické zahrady Hodonín Martinu Krugovi dne 1. února 2023 předsedkyně správní rady Nadačního fondu ZZS JmK Michaela Bothová. Tento počin pomohl dalšímu postupnému rozvoji zoo.

Dar od ZZS JmK využila Zoo Hodonín v letošním roce na úhradu výměny palisád ve výběhu kočkovitých šelem (práce se prováděly na přelomu ledna a února, částka činila 92.212 Kč vč. DPH). Další dílčí využití našly prostředky poté, co z pavilonu opic odešli v zimě lemuři černí a na jaře kočkodani zelení a bylo nutné provést úpravy vnitřních a venkovních expozic. Práce zahrnovaly kromě svépomocné výměny lan, expozičních částí (kmenů) a výroby nových paland pro malé opice také nátěry pletiva. Následovaly ještě opravy omítek a nová výmalba vnitřních expozic. V měsících červnu a červenci tak mohly expozice v pavilonu opic obsadit očekávané nové druhy, a to chovný pár mangabejů rudohlavých (samce získala zoo z německého Münsteru, samici z Barcelony) a gueréz běloramenných (samec dorazil z Jihlavy a samice z Vídně).

Celkové škody způsobené zoo tornádem jenom na majetku činily zhruba 12,9 milionu Kč. Nevyčíslitelná škoda vznikla ztrátou expozice akvária a poškozením útulku pro opuštěná zvířata. Po demolici připravuje zoo ve spolupráci se zřizovatelem, Městem Hodonín a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR výstavbu nových expozic a objektů. Zoologická zahrada byla měsíc po tornádu pro návštěvníky zcela uzavřena kvůli odstraňování škod a nutným úklidovým a rekonstrukčním pracím, čímž vznikl další výpadek uprostřed hlavní sezony. Bez solidární finanční, materiální a dobrovolnické podpory by se tak zoo neobešla a každá pomoc byla důležitá. Posečkat přitom musely některé plánované opravy. Přednostní bylo zajistit chod zoologické zahrady a dobré podmínky pro zvířata.

Ředitel Zoo Hodonín Martin Krug přebírá šek od předsedkyně Nadačního fondu ZZS JmK Michaely Bothové
Výroba palisád ve výběhu šelem
Výměna palisád ve výběhu šelem
Nátěr venkovního pletiva expozice malých primátů
Mangabej rudohlavý v upravené expozici
Pár gueréz běloramenných v upravené expozici