Mládě ohroženého lva berberského v Zoo Hodonín

Našemu novému páru lvů berberských se 25. dubna narodilo mládě. Díky kamerovému systému je lvíče pod stálým dohledem chovatelů.

Pro zajištění klidu pro matku i mládě je nyní pavilon šelem pro návštěvníky částečně uzavřen. „Také v přírodě lvice rodí v ústraní, ke smečce se vrací jen pro žrádlo a k udržování sociálních vztahů. Mláďata přivede, až jsou schopna samostatného pohybu,“ zdůvodnil nutnou ohleduplnost chovatel šelem Jiří Hlásenský a dodal: „Jde o jednu z nejohroženějších kočkovitých šelem a každé odchované mládě je důležité.“

Lvi berberští žili původně v severní Africe, v přírodě byli však vyhubeni a přežívají jen díky záchovným programům v zoo. V současné době se v zoologických zahradách ve světě nachází kolem stovky kusů. Existují přitom snahy o jejich návrat do přírody nebo rezervací prostřednictvím repatriačních programů.

Zoo Hodonín se vrátila k chovu těchto šelem po pěti letech. Letos tříapůlletou samici lva berberského jsme získali z plzeňské zoo, o rok mladší samec přicestoval z německého Neuwiedu a obě zvířata tvoří harmonizující chovný pár.

První odchov v listopadu loňského roku se nezdařil, mládě brzy po porodu uhynulo. „U prvních odchovů, kdy se samice teprve učí péči o mláďata, se nejedná o nic neobvyklého. Naše mladá lvice nebyla během první březosti schopna vytvořit pro mládě dostatek mléka a při péči byla nejistá a nervózní,“ vysvětlila zooložka Zdenka Vavrysová.

Druhé mládě již prospívá, je vitální, přibírá na váze, začíná vidět a chodit, lvice se o něj vzorně stará a kojí. Brzy se upřesní jeho pohlaví. V nejbližší době plánují zoologové opětovné spojení lvího páru, samce k mláděti ale připustí později. Celou rodinku tak návštěvníci mohou vidět až po několika týdnech a včas se to dozví.